Tievā vidukļa fenomens – korsete

Tievā vidukļa fenomens – korsete

Uncategorized 0 Comment

20. gadsimta sākumā godājamas dāmas Eiropā un Amerikas Savienotajās Valstīs ar milzu lepnumu iežmiedza savas miesas nedabiski izliektās formās – korsetēs. Lai justos skaistas, viņām nācās piedzīvot milzu ciešanas! Ticiet vai ne, korsetes ir populāras ar mūsdienās, kad neviens ar varu tās vairs neliek vilkt. Tievu vidukli tomēr grib visas meitenes.

Sieviešu augumi tika iežmiegti korsetēs, kas bija darinātas no cietām metāla vai vaļu kaulu stīpām un cieši jo cieši savilktas ar maigām mežģīņu aukliņām. Lai uzsvērtu vidukļa slaidumu, uz gurniem un krūtīm lika polsterus (arī šāda tendence atgriežas mūsu laiku modē). Tam visam pa virsu uzvilka tērpu, kas sniedzās līdz pat zemei.

ASV tā laika sievietes ideālās proporcijas popularizēja modes žurnāli. Žurnālu ilustratoru zīmējumu pludlīnijas allaž likās nedaudz pārspīlētas, tomēr tām tiecās sekot vai visas sievietes. Tolaik ikviena sieviete bija gatava pieciest korsetes radītās sāpes un neērtības. Tikai 1904. gadā radās pirmie protesti pret šo moku rīku, kas ierobežo sievietes kustības un elpošanu.

Izrādās, ka protestiem jau tolaik bija jēga. Sieviešu lūgšanas tika uzklausītas un jau pēc diviem gadiem modelētājs Pols Puarē ieviesa jaunumu – maigi krītošu tērpa siluetu. Līdz ar to korsete vienkārši vairs nebija vajadzīga. Svārku daļa sākās no platas lentes, kas apņēma ķermeni tieši zem krūtīm, un mīkstās svārku krokas sniedzās līdz pat grīdai. Viduklis tāpat izskatījās eleganti slaids.

Modelētāja krītošie tērpi krasi atšķīrās no Viktorijas laikmeta čaukstošā un čabošā zīda, kas patiesībā likās tik ļoti kaitinošs. Jauno stilu sāka atbalstīt visi populārākie modelētāji un lielākie modes nami. Korsetes laiks bija beidzies. Noriets bija gaužām straujš.

Tomēr sievietēm neizdevās pilnībā atbrīvoties no šīs ierobežojošās apakšveļas. Kaut arī par metāla stieplēm un vaļa kauliem neviena dāma vairs negribēja ne dzirdēt, daudzas vēl arvien lietoja trikotāžas korsetes (šādas tās ir arī mūsdienās), kuru stingrais, elastīgais audums padarīja šaurākus gurnus, pieplacināja vēderu un pacēla krūtis. Šādas korsetes sedza arī gurnus, tāpēc ierobežoja kustības – tas atkal bija mīnuss.

Sākoties Pirmajam pasaules karam, sievietēm nācās uzņemties smagus darbus, ko parasti veica vīrieši. Nu vairs nevarēja domāt par skaistumu, bija jādomā par ērtumu – korsetes izzuda atkal.

Ja šodien pajautā ārstiem par korsetēm, kādas izmantoja tai laikā, viņi saķer galvas. Pat dermatologs. Kāpēc dermatologs? Dermatologs (http://eraesthetic.lv/)  ir ādas ārsts – korsetē sievietes āda bija ne tikai saspiesta, tai bija liegts elpot kā pienākas. Āda ir lielākais cilvēka orgāns, šai gadījumā šis orgāns tika ļoti mocīts. Nemaz nerunāsim par elpošanas problēmām, saspiestām ribām un citiem efektiem, kas sievietei bija jāpacieš, lai izskatītos skaisti un laikmetam atbilstoši.

Leave a comment

Search

Back to Top