Vienīgā krāsa līgavai. Baltā kāzu kleita

Vienīgā krāsa līgavai. Baltā kāzu kleita

Uncategorized 0 Comment

Kad jaunā karaliene Viktorija 1840.gadā precējās ar savu brālēnu Albertu, viņu dēvēja par īstu romantiķi. Tās bija karaliskām dzimtām neraksturīgas laulības, jo notika nevis politisku apsvērumu, bet mīlestības dēļ. Līgava nolēma kāzās nevilkt ierasto, ar dārgakmeņiem izšūto zelta vai sudraba brokāta tērpu, bet izvēlējās baltu satīnu un mežģīnes. Karaliskās diadēmas vietā viņa matus rotāja ar apelsīnu ziediem.

Tradicionāli sievietes laulājās kleitā no zila, rožaina vai kādas citas, savas iemīļotās krāsas auduma, lai kāzu tērpu varētu vilkt atkārtoti. Strādnieku šķiras sievietes bieži izraudzījās praktisku melnu apģērbu. Taču jauniņās un drosmīgās Viktorijas piemērs bija viscaur moderns, tas piesaistīja uzmanību un aizrāva sabiedrības iztēli. Nepagāja ilgs laiks, kad visas līgavas savā lielajā dienā vēlējās tērpties tieši baltā kleitā.

Sākotnēji tā bija tikai bagāto priekšrocība, jo kurš gan vēl varētu atļauties tādu greznību kā baltu audumu, kas jau pēc dažām nēsāšanas reizēm izskatās novalkāts un netīrs? Kā jaunas ziemas riepas – tikai veikalā tās izskatās perfektas, uzliktas uz auto tās jau pēc pāris minūtēm šķiet nobrauktas… Bet mēs jau nemeklējam šeit riepas ziemai, mēs lūkojam pēc kleitas.

Tomēr jau 20.gadsimta 20.gados baltā tika atzīta par vienīgo piemēroto krāsu sevi cienošai Rietumu pasaules līgavai. Šķiru atšķirībām pakāpeniski izzūdot, kļuva arvien grūtāk pēc apģērba noteikt sievietes stāvokli sabiedrībā. Ja smalka dāma var laulāties baltā, kāpēc lai to nedarītu viņas istabene?

Baltā krāsa, kas raisīja asociācijas ar līgavas šķīstību un nevainību, drīz vien bija vispārpieņemta izvēle līgavas tērpam. Zilo krāsu, kas tradicionāli simbolizēja skaidrību un tīrību, sāka uzskatīt šim nolūkam par riskantu. Tomēr laulāties baltā ne vienmēr nozīmē garu, baltu un ļoti greznu vakarkleitas stila tērpu.

Pamazām līgavu modē ienāca jaunas vēsmas, piemēram, balts bikškostīms. Arī kleitu garumi kļuva arvien īsāki. Parādījās aizvien jauni kleitu modeļi. Protams, kā ekstrēmāko līgavu varu minēt Pamelu Andersoni, kas laulājās baltā bikini un augstpapēžu kurpēs vien.

Lai gan agrāk kāzu tērpu mēdza vilkt atkārtoti, mūsdienās līgavas tērē ievērojamas summas par tērpiem, ko paredzēts uzvilkt vienu vienīgu reizi. Visticamāk, ka tas ir visdārgākais tērps, kurš jebkad tiks uzvilkts. Nepraktisks, bieži vien ārkārtīgi ekstravagants un vienu reizi vien lietojams – modernai līgavai der tikai un vienīgi BALTS. Lūk, cik cilvēki ir traki!

Leave a comment

Search

Back to Top