Vai tu pareizi rūpējies par saviem zobiem? Atkārtošana ir zināšanu māte!

Vai tu pareizi rūpējies par saviem zobiem? Atkārtošana ir zināšanu māte!

Veselība 0 Comment

Par to, ka zobi ir jātīra, it kā ir informēti visi cilvēki. Tomēr vienalga ik dienu savā darbā zobārsti sastopas ar situācijām, kad pacientu mutes stāvoklis ir ļoti slikts vai pat kritisks. Un tas jau nerodas tāpēc, ka vienu vai dažas reizes aizmirst iztīrīt zobus, tie jau ir nepareizi vai nepietiekami zobu kopšanas paradumi daudzu gadu vai pat visa mūža garumā, kas noved pie nepatīkamām sekām.

Tāpēc šajā rakstā par it kā jau zināmo, bet tomēr atgādināmo — kā pareizi kopt zobus un mutes dobumu, kādiem aspektiem īpaši jāpievērš uzmanība.

Zobi jākopj jau no pirmā piena zoba

Joprojām ir aktuāls mīts par to, ka zobi jāsāk tīrīt tikai tad, kad ir izauguši pastāvīgie zobi. Nē, tās ir aplami. Jākopj jau pats pirmais piena zobs, kas izaudzis mazuļa mutē. Jo labāk tiks aprūpēti piena zobi, jo mazāk problēmu būs, veidosies pareizāks sakodiens, nenāksies pāragri šķirties no zobiem, bērnam būs mazāk stresa, kas saistīts ar zobu labošanu. Vismaz līdz 9-10 gadu vecumam bērna zobu tīrība ir vecāku atbildība. Vēlāk jau var paļauties, ka bērns pats tiks pietiekami labi galā ar šo tīrīšanas procesu.

Jāatceras par pareizu tīrīšanas tehniku

Zobi jātīra virzienā no smaganām ar slaukošām kustībām, zobu birsti turot nedaudz ieslīpi. Tādā veidā pakāpeniski jānotīra visas zobu sānu virsmas, veltot katram zobam vismaz 7 kustības. Jāatceras, ka jātīra ne tikai zobu ārējā sānu virsma, bet arī iekšējā. Pēc tam ar horizontālām kustībām jānotīra zobu kožamās virsmas un mēle.

Pēc tīrīšanas — diegošana

Noteikti nevajag aizmirst par tādu zobu kopšanas sastāvdaļu kā diegošana. Tā ir jāveic vismaz vienu reizi dienā, iztīrot zobu starpas, jo tur paliek aplikums, ko zobu birste ne vienmēr spēj notīrīt. Diegošana ir ieradums, kas ir salīdzinoši nelielai cilvēku daļai, daudzi joprojām tam neredz jēgu, it īpaši vecākas paaudzes cilvēki. Tomēr zobārsti uzsver šīs procedūras nepieciešamību, lai uzturētu labu mutes veselību.

Zobi jātīra aptuveni trīs minūtes

Kopumā zobu tīrīšanai un diegošanai vajadzētu aizņemt vismaz trīs minūtes. Ja to dara īsāku laiku, tad zobi, iespējams, nav pietiekami labi notīrīti. Lai sekotu līdzi tīrīšanas laikam, var izmantot taimeri telefonā, parastu sienas vai rokas pulksteni, arī smilšu pilksteni, kas īpaši patiks mazākajiem zobu tīrītājiem.

Pēc ēšanas vismaz divreiz dienā

Lai gan tas ir pašsaprotami, tomēr joprojām ļoti daudz cilvēku to nedara. Zobi ir jātīra vismaz divas reizes dienā pēc ēšanas — no rīta un vakarā. Ja ir tāda iespēja, var tīrīt pēc katras maltītes. Daudzi tīra zobus tikai no rīta vai tikai vakarā. Tas nav labs ieradums, ko noteikti jāmaina, ieviešot vismaz divas tīrīšanas reizes.

Reizi gadā pie higiēnista un zobārsta

Vismaz reizi gadā zobārstniecība ir jāapmeklē ikvienam. Arī tad, ja nav nekādu sūdzību. Labāka izvēle būs tāda zobārstniecība, kur vienuviet ir gan zobu higiēnists, gan zobārsts. Ideāli, ja ir atrasta sava  īstā zobārstniecība, jo tad nav nekādu bažu un meklējumu, kura tad zobārstniecība var piedāvāt labus pakalpojumus. Speciālisti arī jāapmeklē šādā secībā — vispirms higiēnists, tad zobārsts. Jo pirmais atvieglo otrā darbu, padarot zobu virsmu tīrāku un labāk apskatāmu, it īpaši grūti sasniedzamās vietas.

Negaidi, kamēr sāk sāpēt

Pamanot, ka zobs sācis bojāties, nedrīkst vilcināties ar zobārsta apmeklējumu. Tas var maskāt dārgi, jo zobs turpina bojāties, var veicināt arī blakus zobu bojāšanos, caurums kļūs lielāks, to būs grūtāk un dārgāk labot. Kā arī vienmēr pastāv risks zobu zaudēt. Tāpēc zobi jāsalabo jau tad, kad ir niecīgākās bojājuma pazīmes.

Leave a comment

Search

Back to Top